- טעימונת - http://www.teimonet.co.il -

הקפואים שלי


[1]

פסטו קפוא

לפני כשנה חזרנו משהות בת שבועיים בחו"ל. שבועיים שבהם אכלנו במסעדות, טעמנו טעמים חדשים ומקומיים, ערכנו פיקניקים מאולתרים עם קניות מהמרכולים האקראיים וכן, שבועיים שבהם שילבנו גם ג'אנק פוד בתפריט.

אחרי שטיול השורשים (לרומניה-מי שסקרן לדעת) הסתיים (וגם בעיצומו למען האמת) כבר התגעגענו לטעמים המוכרים, ואני בעיקר התגעגעתי לעמוד במטבח ולבשל. מכיוון שחזרנו לביתנו לפנות בוקר והמקרר היה ריק, הייתה לי התלבטות קלה האם להזמין אוכל  או בכל זאת לבשל. מבט חטוף למקפיא הכריע את הדילמה לטובת אוכל ביתי.

במקפיא ישבו להם מסודרים בקופסא קציצות המפרום [2]שטיגנתי לפני שנסענו (כמו שאומרים "הכינותי מבעוד מועד"). הוצאתי אותם להפשרה והכנתי רוטב שכלל מרכיבים בסיסיים שהיו במזווה ובמקרר. לזה שידכתי אורז לבן פשוט וביתי, והחגיגה היתה בעיצומה.

למרות שלרב מקפיאים בייתים מתקשרים לאוכל תעשייתי ומעובד, אני סבורה כי הוא בעל תועלות במיוחד עבור קהילת ההורים העובדים המתעקשים על אוכל מעשי ידיהם. מספר טיפים יכולים להפוך את המקפיא לשותף מלא במטבח הביתי, לקצר זמני עמידה במטבח, לשפר מאכלים ומטעמים מוכרים ואף ל"הציל" חומרי גלם אשר נשכחו אי שם בפאתי המקרר.

לשיטת האידוי התוודעתי כשנולד בני הראשון. התחלתי לאדות פירות וירקות ולאכסנם במתקן של קוביות קרח במקפיא ולהפשירם עבור השלבים הראשונים שלו בטעימת מאכלים מוצקים.

מעבר לכך, נוכחתי כי שיטת האידוי לא פעם "מצילה" ירקות או פירות העומדים לאבד את טריותם. היות שלרב אנו עורכים קניות מרוכזות בסופר ובשווקים, לא מן הנמנע כי אנו קונים מוצרים מעבר לצריכה השבועית הנדרשת. על כן, נוצר מצב שקישואים, בטטות, תפוחי עץ וכדומה עומדים זמן רב מהנחוץ ללא שילובם בסירים הביתיים. 

שימוש בירקות מאודים יכול להסמיך מרקים, רטבים ותבשילים ולגוון את טעמם. כמו כן, יכולים להפוך במהירות יחסית לרוטב לפסטה בתוספת של חמאה, שום ושמנת או להשתלב ברוטב ללזניה.

בתפוחים מאודים (ראו צילום), לדוגמה, ניתן לעשות שימוש בעוגות בחושות בהן מפחיתים חצי מכמות השמן המופיעה במתכון וממרים בתפוחים המאודים.

איך מאדים? אני משתמשת בכלי אידוי מבמבוק שניתן להשיג בחנויות כלי בית ואף בחנויות טבע. מעמידים סיר, בגודל המתאים לכלי הבמבוק, עם מים ומביאים לרתיחה, מעל שמים את כלי האידוי ומניחים בתוכו את הירקות או הפירות שרוצים לאדות. סוגרים את המכסה וממתינים עד לריכוך הירקות או הפרי. זמן הריכוך משתנה בין סוגי הירקות השונים. לאחר ריכוך מעבירים למעבד מזון וטוחנים. מחלקים למנות ומקפיאים עד לשימוש.

[3] [4]

רב השפים וספרי הבישול מתחילים או מסיימים את משנתם בפרק הצירים הדן במגוון מתכונים של צירים שנועדו להשביח מאכלים שונים ורטבים למיניהם והם באים להחליף את אבקות המרק. מכיוון שאני בעד חיסכון בזמן במטבח הביתי, כדאי להכין מרק ירקות/ עוף או בקר המיועד לאכילה (במקום להכין מרק ייעודי שישמש כציר),  בכמות הגדולה מהנדרש, לסננן 2-3 כוסות ממנו ולהקפיא בכלי פלסטיק את הנוזלים בלבד. על המיכל סמנו את תאריך בו הוקפא וסוג המרק (מטעמי כשרות) ותוכלו להשתמש בו כשתרצו להשביח מאכלים ותבשילים ביתיים.

 

עשבי תיבול (בעיקר בשווקים) מגיעים בצרור גדול ולפחות שליש ממנו אינו נחוץ לבישול מידי. קניתם כוסברה, פטרוזיליה, שמיר או עלי סלרי? שטפו את כל הצרור היטב, קצצו דק והקפיאו. ניתן להקפיא בשקיות רב פעמיות בחלוקה לפי מנות רצויות. לקט עשבי תיבול יכול לשדרג בקלות שקשוקה ביתית, מרקים ותבשילים המצריכים זמן בשול ארוך. כמו כן, ניתן להכין מעשבי התיבול פסטו ולהקפיא בתבניות קרח( כמו בתצלום).

פסטו מופשר מהווה פתרון טוב לרוטב לפסטה מהירה וקלילה, ממרח לכריך ועוד שלל מתכונים.

יתרון נוסף בהקפאת הממרח הוא שכך בעצם נמנעים מהשחרתו עקב שהייה ממושכת במקרר.